Classifying college athletes as employees, NLRB memo sets stage for further NCAA destabilization

0 0

Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu genel danışmanı tarafından Çarşamba günü gönderilen bir muhtıra, kolej sporcularına doğrudan kurumları tarafından ödeme yapılması ve böylece çalışan olmaları için zemin hazırladı. Notun sonucu, NCAA ve bileşenlerinin korktuğu şeyle sonuçlanabilir: kolej atletizminin profesyonelleşmesi.

Jennifer Abruzzo tarafından yayınlanan not, üniversite sporcularının neden Ulusal Çalışma İlişkileri Yasası kapsamında çalışan olarak sınıflandırıldığını açıkladı. Not bölge müdürlerine gönderilmiş ve yasal bir karar olmasa da, özel kolej ve üniversitelerdeki oyuncuların işçi olarak tazmin edilmesi için bir yol sağlar.

Altı yıl önce, Northwestern futbolcuları sendikalaşmaya teşebbüs etti, ancak NLRB tarafından böyle bir değerlendirmenin kendi yetki alanları dışında olduğu söylendi. Abruzzo’nun notu bu kararı değiştirmez.

Ancak, kolej futbolunun en üst seviyesi olan NCAA’nın Football Bowl Subdivision’daki (FBS) 18 özel kurumdan birinde sendikalaşmaya çalışan sporcuların beklentilerini değiştiriyor.

Oyuncu avukatı avukatı Tim Nevius, “Üniversite sporcularının toplu pazarlık girişiminde bulunmaları için kesinlikle kapıyı açıyor” dedi. “Bu, sporcuların çalışan olarak tanınmaları ve belki de bir birlik oluşturmaları için bir yol haritası hazırlamaya yardımcı oluyor.”

Sonuç olarak NCAA’nın gücünün azalmasına yol açan bu kolej atletizm kargaşasında, bu amatörlük modeline karşı son darbedir. Notta Abruzzo, NCAA – Alston karar; isim, resim ve benzerlik hakları; ve onun fikrine ivme kazandıran sporcuların “aktivizmi”.

“Bütün bu şeyler aşağı inerken, bu çok iyi telafi edici haklara doğru bir evrim olabilir. [paying players]FBS atletik direktörlerini temsil eden bir organizasyon olan Lead1’in başkanı ve eski bir ABD Kongre üyesi olan Tom McMillen, “Bu ülkedeki en büyük sorun.”

İlk bakışta, not yalnızca özel kurumları etkiler. NLRB yalnızca özel işletmeler üzerinde yargı yetkisine sahiptir. Ancak notta kamu kurumlarındaki sporcuların faydalanmasının yolunu gösteren bir dil var.

Abruzzo, 2015 Northwestern kararında hiçbir şeyin futbolcuların “veya diğer benzer konumdaki oyuncuların” NLRA kapsamında çalışanlar olarak sınıflandırılmasını engellemediğini söyledi. “Benzer konumdaki oyuncular”, gelir getiren iki ana spor olan futbol ve erkek basketbolu dışındakiler olarak yorumlanabilir.

Senatör Chris Murphy’nin Mayıs ayında ABD Senatosu’nda tanıtılan “Üniversite Sporcularının Örgütlenme Hakkı Yasası”na bir dipnottan atıfta bulundu. Tasarı yasalaşırsa, NLRA’nın “çalışan” tanımını kamu kurumlarına devam edenleri içerecek şekilde değiştirecek.

Son olarak, Abruzzo, çalışan statüsü isteyenler için NCAA ve 10 FBS konferansına meydan okumak için bir yan kapı sunuyor gibi görünüyor.

Dokuz sayfalık muhtıradaki son dipnotu: [NLRB] NCAA ve bir atletik konferans üzerinde yargı yetkisini savunmak için.” Ayrıca “bazı üye okullar devlet kurumları olsa bile bir spor konferansına veya derneğine karşı suçlamada bulunmayı düşüneceğini” söyledi.

Nevius, “Çalışan sınıflandırmasının sadece futbolcuların ötesine geçebileceğine dair bir sinyal gönderiyor” dedi.

Ve özel okulların ötesinde.

Bu özel kurumlardan birinden bir AD, “Bu karar, öğrenci-sporcular için iyi bir haber değil” diye uyardı. “Vergilendirme, sigorta, Pell Grant’in kaybı [funds provided to students with extreme financial need] ve çalışan disiplini – fesih dahil – bir işveren-çalışan ilişkisi ile birlikte gelir.”

Antrenör-oyuncu ilişkisinin her zamankinden daha fazla incelendiği bir zamanda, bu işveren-çalışan ilişkisi, esasen koçun bir işyerinin patronu olduğu anlamına gelir. Sporcular daha sonra … kovulabilir.

Şimdilik, bu özel kolejlerden en az birinde bir sendikalaşma çabasının gerçekleşmesi için kapı açık görünüyor. Bu olursa, NCAA’nın – ya da ondan geriye ne kaldıysa – çözmesi gereken bir rekabet dengesizliği olacaktır.

Rekabetçi eşitsizlik, katılım maliyetinden NIL’e ve NIL’e kadar değişen, geç alınan her büyük NCAA kararında temel sorun olmuştur. Alston.

Yasal kaynaklar, CBS Sports’a notun nihai etkilerinin yalnızca futbol ve basketbol oyuncuları oynamak için bir anlaşma yapılmasıyla sonuçlanabileceğini söyledi. Bu hamle, muhtemelen bir Başlık IX mücadelesinden bağışık olacaktır. Yetersiz temsil edilen kadın sporcular, oynamak ve tazminat kazanmak için hala “fırsat” a sahip olacaklardır.

Kısacası, okullar konuyu ele alan bir yasa için Kongre’ye güvenmeye devam edebilir. Bu, NIL ile devam ediyor, ancak fayda sağlayan eyaletler arası mevzuatın yerini alacak bir federal yasa tasarısı üzerinde fikir birliği sağlanamadı.

Notre Dame atletik direktörü Jack Swarbrick yakın zamanda, “Bu okul yılında, hukuk dünyasında veya idari düzeyde bir yerde, bir öğrenci-sporcu çalışan ilan edilecek.” Dedi. “… Kongre muhtemelen buna tepki olarak harekete geçmek için motive olmayacak. … Bir kez daha oyuna geç kalacağız.”

devam etmekte olan Johnson vs. NCAA davada, bir Pennsylvania yargıcı, istihdam statüsü arayan sporcular tarafından açılan bir toplu davayı reddetmedi. Kongrede şu anda toplu pazarlıkla ilgili toplam dört yasa tasarısı var. Bir eyalet kendi başına kolej sporcuları için toplu pazarlığa izin verirse, bu NIL gibi bir dengesizlik yaratacaktır. 1 Temmuz’da NCAA, çeşitli eyalet yasalarının geçişi sırasında NIL’ye minimum kısıtlamalar getirdi.

Kolej atletizminde toplu pazarlık, oyuncuların antrenmanların hem süresi hem de uzunluğu konusunda pazarlık yapabilecekleri anlamına gelebilir. Örneğin, NFLPA, oyuncuların normal sezonda haftalar boyunca ortalama bir tam dolgulu antrenmandan daha azını ortalama olarak sahipleriyle görüştü.

Esasen, oyuncuların tarafındaki kolej atletizmi, pazar odaklı bir ekonomi haline gelecekti. Çok uzak olmayan bir sonuca varıldığında, işe alım ortadan kalkabilir ve programların en iyi oyunculara teklif verdiği bir taslak veya sistem ile yer değiştirebilir.

Çarşamba günkü not, böyle bir sendikalaşma hareketinin NLRB tarafından olumlu karşılanacağını gösteriyor. Kuzeybatı sendikalaşma çabası, Başkan Barack Obama’nın işçi dostu yönetimi sırasında geldi. Donald Trump, genel olarak yönetim, işçilerin sendika kurma ve toplu pazarlık yapma girişimlerini desteklemedi. Şimdi Demokratlar Başkan Joe Biden altında tekrar iktidardayken, tazminat parçası hızlı bir şekilde takip edilebilir.

Kansas City, Missouri’deki Husch Blackwell’de yüksek öğrenim avukatı olan Jason Montgomery, “Hiçbir şey hemen olmayacak” dedi. “Ama açıkçası, siyasi rüzgarlar atlet yönünde geri esmiş.”

NLRB’nin 2017’deki Kuzeybatı oyuncularının davasını üstlenmeme kararı, temel soruyu yanıtlamadı: Kolej sporcuları çalışan mı? O sırada NLRB, Kuzeybatılı oyuncuların bir birlik oluşturmasına izin verilmesinin çalışma ilişkilerinde “istikrar” sağlamayacağını söyledi.

Abruzzo Çarşamba günü, kolej spor ortamının 2014-15’teki o günlerden bu yana önemli ölçüde değiştiğini açıkladı. Oyunculardan “öğrenci-sporcular” olarak bahsetmenin “bu bireyleri işyeri korumalarından mahrum etmek için yaratılmış” bir terim olduğunu söyledi. Onlara “öğrenci-sporcular” deme çabalarının Ulusal Çalışma İlişkileri Yasası’nın 8(a)(1) Bölümü’nün ihlaliyle sonuçlanacağını da sözlerine ekledi.

Bu, NCAA’nın amatörlük modelini savunmasının temelini yıkacaktır. Dernek, dul eşi işçi tazminatı talep eden vefat eden bir sporcunun davasında hüküm sürdüğü 1950’lerden bu yana “öğrenci-sporcu” terimine yaslandı.

Nevius, “Bu, o dönemin sonunun başlangıcı olabilir,” dedi. “Bu, yalnızca yasal açıdan değil, tarihi ve sembolik açıdan da önemlidir. NCAA’nın 70 yıldır kendisini nasıl savunduğunun ardındaki yasal kurgu bu.”

“Akademik kurumlardaki oyuncular kolejleri ve NCAA için hizmet veriyorlar.” Northwestern sendikalaşmasına atıfta bulunarak, “NCAA, oyuncuların çalışma şartlarını ve koşullarını, maksimum uygulama ve rekabet sayısı, burs uygunluğu dahil olmak üzere kontrol eder. [and] Tazminat limitleri.”

#Classifying #college #athletes #employees #NLRB #memo #sets #stage #NCAA #destabilization

Source by [Livezstream.com]

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.

%d bloggers like this: